www.bi-tex.com

Самостоятельно вокруг мира. Гималаи: грандиозные пейзажи, много яков, англоязычные шерпы и +5 к карме

Місток на висоті понад п'ять тисяч метрів. Фото: Лесі Гошовської та команди ExtremeGuide

Хмельничанка Леся Гошовська поділилися враженнями від найвищих гір планети.Президент Хмельницької обласної федерації альпінізму і скелелазіння Леся Гошовська увесь час у роз'їздах. Ледь вдалося зустрітися з нею у Хмельницькому між поїздками: то вона з дітьми на змаганнях у Харкові, то веде групу на Ельбрус... В активі цієї усміхненої та енергійною дівчини Памір, Кавказ, Карпати та Кримські гори... А нещодавно вона побувала у Гімалаях, підкорила деякі вершини на насолодилася видом на найвищу точку нашої планети. - Лесю, ти вперше була в Непалі? З ким їздила?
- Так, вперше. Їздила зі своїми друзями по роботі з Одеси, з якими разом водимо людей в гори. Також були люди з Києва і Дніпра. Поїхали у розвідку: відпочити, гори розвідати.

Команда, у складі якої Леся ходила Гімалаями.
- На які вершини піднялися?
- Ходили трекінговим маршрутом до базового табору Евересту, він на льодовику Кхумбу розкинувся. Піднімалися на вершини: Кала-Патар (5648), Айленд-пік (6165) і Ама-Даблам (6812). Остання найскладніша. До неї навіть трохи не дійшла, не вистачило сили і здоров'я.

Леся Гошовська на вершині Айленд-пік.
- Як почувалася? Гірська хвороба тебе оминула?
- Мене вірус скосив під кінець. Висота відчувається вже на висоті 3,5 км, від Намче-Базару (високогірне селище, столиця регіону). У людей, які вперше у високих горах, голова боліла. Але мені нормально було, я все літо на Кавказі провела. Найвища ночівля була на висоті 5200 м, звідти ми ходили на Кала-Патар, мене продуло, і я застудилася. На висоті дуже сухе і холодне повітря, усі кашляють. На Айленд-пік ще вистачило сил, а на Ама-Даблам — ні.- Без спеціальної підготовки буде складно у Гімалаях?
- На трек треба готуватися. Бігати спочатку по 5-7 км, потім — 10 км. Витривалість розвивати, дихальні вправи робити, здоров'я зміцнювати, не пити-не курити. Щоб до висоти підготуватися, можна бігати у респіраторі, бафі (бандані).
Може здатися, що у Гімалаях не дуже високо, адже навколо села і живуть люди. Але нестача кисню відчувається. Дерева ростуть лише до висоти 3800, вище — маленькі кущики, а вище чотирьох тисяч — все голе, низька трава і яків багато.

Яків у Гімалаях багато. Їх використовують для перенесення вантажів, а з молока наків (самки яків) роблять сир і масло.
- Правда, що воду у гмалаї привозять?
- Так, там існує велика проблема з водою. Питну воду ми купували — долар за літр в середньому. І чим вище, там дорожче. З річки не нап'єшся, як в Карпатах чи на Кавказі.- Там нема річок, чи з них не можна пити?
- Села розташовуються на підвищенні, а річки — у глибоких долинах, тому до них складно дістатися. До того ж вони бурхливі, несуть каміння, бруд. Місцеві тягнуть з річок водогін, але яка та вода, не знаю, у річки яки ходять, і перуть там все, купаються... Щоб ніяку паличку не підчепити, з крану воду краще не пити, або хоча б кип'ятити. Вже вище, біля базового табору Евересту, можна з річки воду брати.

Бурхлива гірська річка.
- А з їжею як?
- Харчувалися у лоджіях (щось на зразок хостелу), в яких жили. Проживання коштує недорого — 1-2 долара — за умови, що ти будеш харчуватися у них. Якщо ж ні — 10 доларів. Тому дешевше брати щось поїсти, можна ще щось своє їсти, але щоб вони не бачили.
Найпопулярніша національна страва далбат — варений рис з сочевичним соусом, тушкованими овочами, шматком хрусткого хлібця і гострою маринованою цибулею. У нижчих селах така страва коштує 3-4 долари, чим вище, тим дорожче, і порції менші.

Міст Хілларі (названий на честь першого підкорювача Евересту) - найбільший на треку до базового табору Евересту.
- Спілкувалася з шерпами (народ, що мешкає у Гімалаях; багато шерпів працюють портерами та провідниками на Еверест, тому слово “шерп” іноді вживають для позначення будь-якого гімалайського провідника, незалежно від національності)?
- Вони там усі просунуті, англійську знають, хоча би на базовому рівні. Люди з усього світу приїздять, туристи — це їхній заробіток.

Намче-Базар - столиця шерпів.
- А як вони ставляться до туристів?
- Привітні. Допомагають. Не так, щоб здерти гроші за все на світі. Залишали у лоджіях речі на деякий час, і в нас за це гроші не брали. Діти звикли, що їм щось дають, заглядають у руки. Якщо хочеш пригостити їх чимось, наприклад, цукерками, то треба набирати на всіх, або взагалі не давати.
А от в Катманду багато індуїстів, у них до білих людей якесь особливе ставлення. З нашими дівчатами, зокрема з тими, що світліші, фотографувалися часто. - Поділися враженнями від Гімалаїв.
- Хочу повернутися туди знову. Спочатку йшли долиною, між деревами, ще не так було. А коли відкрилася панорама на Еверест на інші гори, то щелепа відвисла. Як на картинці, аж не вірилося, що бачиш їх реально.
Там зовсім інші масштаби, ні з чим не зрівняти. Величезні гори, щоб все роздивитися, дивишся одночасно і вдалину, і вгору. Від поселення до поселення йдеш 10-15 км гірською стежкою, і там ніщо не проїде, лише пішки. А коли підійшли ближче до Евересту, це щось неймовірне. Здається, що перед тобою стіна стоїть, а ти як мурашка. З Кала-Патару Еверест видно добре. Дуже гарно і зранку, і вдень, і ввечері, небо переливається, має дуже глибокий колір, відчувається, що високо. Бував такий сильний вітер, який здував сніг з гір. Здавалося, що це хмара за гору зачепилася, а це такий вітер.

У Гімалаях просто фантастичні краєвиди...
- Чи думаєш ти над підкоренням Евересту?
- Не буду розголошувати. Підкорити його — не підкориш. Дай боже вибратися просто на нього. Але поки що на нижчі висоти треба йти. До того ж на Еверест не лише небезпечно, а й дорого підійматися. Лише пропуск коштує 11 тисяч доларів. Але у Гімалаях і так є чим зайнятися, 14 восмитисячників!

- Небезпечні моменти були?
- Намагалися не сунутися в дуже небезпечні місця. Але переходили тріщини на драбинах, як у фільмах показують. Коли йшли на Айленд-Пік, була широка тріщина, то поставили драбину. Раділи, що атракціон з'явився. Як вийшли на вершину, така панорама відкрилася: навколо високі вершини. На підйомі на Ама-Даблам був момент, коли я ніби відключилася. Усі думки зникли, просто сприймала все, що відбувалося. Цікавий стан, хочу ще його відчути.

Під час сходження на Айленд-пік.
- Крім гір, ще десь побували у Непалі?
- У монастирі Тянгбоче на висоті 3800 метрів потрапила на фестиваль танцю. Монахи танцювали, потім була вистава, актори в масках. Цікавий місцевий колорит.

Монастир Тянгбоче.
В Катманду влаштували екскурсію індуїстськими храмами, ходили на найбільшу буддійську ступу Будда-нат.

- Ти ж була практично у тих же місцях, що й Дмитро Комаров з проектом “Світ навиворіт”. Ти дивилася передачу?
- Ні. Я ж в цей час у Непалі була (сміється). - Підіб'єш підсумки мандрівки?
- Кругозір розширився, це точно. Хоч я часто буваю у горах, але щось змінилося, навіть в мені. Ще точно не можу сказати, що, але жетончик на голову впав, +5 до карми точно (сміється — прим. авт.). Це певно, місце сили. І йогою займалася залюбки. Там все в кайф.

На треку.
- Наступні грандіозні плани?
- Хочу подивитися, як навесні у Гіламаях цвітуть рододендрони, вони там до трьох метрів виростають.- Лесю, пам'ятаю, як ти працювала у державній конторі. А тепер так круто змінила життя, весь час у горах. Поділися рецептом успіху.
- Ой, я взагалі була офісною мишкою. Чула, як щось шурхотить за вікном. А потім зрозуміла, що це життя повз мене проходить. Вирішила, що пора щось змінювати. Спершу паралельно працювала в офісі і вчилася на інструктора, стенд зі скелелазіння створювала. А потім мені подзвонили і запитали, чи вільна я на травневі свята, щоб повести групу на Ельбрус? Я сказала, що вільна. А тоді подзвонила на роботу і повідомила, що звільняюся (у мене вже ні відпустки, ні за свій рахунок не було). Але потроху все розрухалося, і світ побачила, і грошей заробила. Не треба боятися. Напевно, якщо знайдеш своє заняття, щось до душі, все прибуде, і гроші, і радість, і здоров'я. Бувають труднощі, але це твої труднощі.
Читайте також, що здивувало хмельничанку в Австралії, і чому у Нью-Йорку пахне смаженим м'ясом.
А когда открылась панорама на Эверест на другие горы, то челюсть відвислаЯк на картинке, аж не верилось, что видишь их реально.
Там совсем другие масштабы, ни с чем не зрівнятиВеличезні горы, чтобы все рассмотреть, смотришь одновременно и вдаль, и вгоруВід поселения до поселения идешь 10-15 км по горной тропе, и там ничто не проедет, только пішкиА когда подошли ближе к Эвересту, это что-то неймовірнеЗдається, что перед тобой стена стоит, а ты как мурашкаЗ Кала-Патару Эверест видно добреДуже красиво и утром, и днем, и вечером, небо переливается, имеет очень глубокий цвет, чувствуется, что високоБував такой сильный ветер, который сдувал снег с гірЗдавалося, что это туча за гору зацепилась, а это такой ветер.

В Гималаях просто фантастические пейзажи...
- Думаешь ли ты над покорением Эвереста?
- Не буду розголошуватиПідкорити его — не підкоришДай боже выбраться просто на ньогоАле пока на более низкие высоты надо йтиДо тому же на Эверест не только опасно, но и дорого підійматисяЛише пропуск стоит 11 тысяч доларівАле в Гималаях и так есть чем заняться, 14 восмитисячників!

- Опасные моменты были?
- Старались не соваться в очень опасные місцяАле переходили трещины на ступенях, как в фильмах показуютьКоли шли на Айленд-Пик, была широкая трещина, то поставили драбинуРаділи, что аттракцион з'явивсяЯк вышли на вершину, такая панорама открылась: вокруг высокие вершиниНа подъеме на Ама-Даблам был момент, когда я будто відключиласяУсі мысли исчезли, просто воспринимала все, что відбувалосяЦікавий состояние, хочу еще его почувствовать.

Во время восхождения на Айленд-пик.
- Кроме гор, еще где-то побывали в Непале?
- В монастыре Тянгбоче на высоте 3800 метров попала на фестиваль танцюМонахи танцевали, потом был спектакль, актеры в маскахЦікавий местный колорит.

Монастырь Тянгбоче.
В Катманду устроили экскурсию индуистскими храмами, ходили на самую большую буддийскую ступу Будда-нат.

- Ты же была практически в тех же местах, что и Дмитрий Комаров с проектом “Мир наизнанку”Ты смотрела передачу?
Компания же в это время в Непале была (смеется)- Просуммируешь итоги путешествия?
- Кругозор расширился, это точноХоч я часто бываю в горах, но что-то изменилось, даже в меніЩе точно не могу сказать, что, но жетончик на голову упал, +5 к карме точно (смеется — примавт.)Это вероятно, место силы йогой занималась залюбкиТам все в кайф.

На треке.
- Следующие грандиозные планы?
- Хочу посмотреть, как весной в Гіламаях цветут рододендроны, они там до трех метров вырастают.- Лесь, помню, как ты работала в государственной конторіА теперь так круто изменила жизнь, все время в горахПоділися рецептом успеха.
- Ой, я вообще была офисной мишкоюЧула, как что-то шуршит за вікномА потом поняла, что это жизнь мимо меня проходитьВирішила, что пора что-то змінюватиСпершу параллельно работала в офисе и училась на инструктора, стенд по скалолазанию створювалаА потом мне позвонили и спросили, свободна ли я на майские праздники, чтобы повести группу на Эльбрус? Я сказала, что вільнаА тогда позвонила на работу и сообщила, что увольняюсь (у меня уже ни отпуска, ни за свой счет не было)Но понемногу все розрухалося, и мир повидал, и денег заробилаНе надо боятисяНапевно, если найдешь свое занятие, что-то в душе, все прибудет, и деньги, и радость, и здоров'яБувають трудности, но это твои трудности.
Читайте также, что удивило хмельничанку в Австралии, и почему в Нью-Йорке пахнет жареным мясом...

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Государство может разделить с банками риски кредитования строек
Правительство РФ обсуждает программу кредитования жилищного строительства за счет частичного принятия риска государством, сообщил министр экономического развития Максим Орешкин, выступая на Мосфинфоруме. «То, где мы видим очень большие риски, — это строительные отрасли, жилищное строительство, те структурные изменения, которые происходят, связанные с изменением модели финансирования, когда прямое привлечение средств населения, которое составляет несколько триллионов рублей, должно заместиться банковским кредитованием, а весь банковский портфел...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
29%
Нет, но хочу построить
57%
Нет
14%
Всего голосов: 7