www.bi-tex.com

Местные краеведы показали редкие фотографии Проскурова начале 20 века

Це вже другий випуск «Проскурова на старих листівках». Фото: автора

У Хмельницькому презентували другу частину фотолистівок з видами Проскурова.Місцеві краєзнавці Сергій Єсюнін і Дмитро Казанцев презентували другу частину проекту «Проскурів на старих листівках». Це відтворені поштові картки з зображенням міста, які друкувалися на початку 20 століття. На сьогодні відомі лише 36 різновидів листівок з видами Проскурова. Для істориків і краєзнавців вони є безцінними, адже надруковані на них фотографії це найперші зображеннями міста (до того не було навіть гравюр). Тому дослідники не припиняють пошуків листівок з видами Проскурова.
Перший набір таких листівок краєзнавці зробили у 2014 році, і близько тижня тому видали новий. Дмитро Казанцев каже, що ці два видання не повторюються. А другий цікавий ще й тим, що на зворотньому боці листівок зображені паспарту проскурівських фотоательє, які діяли на той час у місті.
«Поштові листівки виникли не так давно – на межі 19 -20 століть. А у Проскурові перша видова листівка з’явилася у приватному видавництві дворянки Яніни Яцимирської. Відмітка про її проходження поштою датується 1902 роком. А загалом Яцемирська видала сім таких листівок, тонованих на мармуровому тлі» – зазначив Сергій Єсюнін.

Найперша фотолистівка з зображенням Проскурова. Село Заріччя (1902 рік).
Дослідники кажуть, що ці листівки дають змогу побачити, як місто виглядало на початку 20 століття. Наприклад, на найпершій такій листівці зображений мікрорайон Заріччя. А на обрії, там де стоїть 10 вітряків, зараз знаходиться проспект Миру.

Вулиця Олександрівська (теперішня Проскурівська).
На другій листівці видно багато людей і кінний екіпаж. Дослідники припускають, що на фото зафіксований приїзд у місто губернатора, або генерал-губернатора. У архівах записів про це не збереглося, то ж точно сказати, що це за була подія, зараз нереально.

Камяний костел святої Анни, побудованих у 1820-х роках (територія поблизу гімназії №1).
Багато листівок є унікальними, як от листівка з фотографією костелу Святої Анни. Це єдине зображення тої будівлі, адже у 20 столітті костел перебудували, але він все-одно не зберігся.
  
Вулиця Олександрівська (до і після 1911 року).
За такими листівками можна простежити й історію розвитку міста.
Наприклад, на першій листівці видно рівчаки з двох сторін вулиці, куди місцеві жителі зливали нечистоти. Сучасну каналізацію побудували лише у середині 1920-х років, а до того часу все текло у Південний Буг. Через ці рови проходили містки для транспорту, тож їх оббивали кілками, щоб туди хіхто не впав. Але Сергій Єсюнін розповів, що були й трагічні випадки – під час нічного патрулювання в одному з таких рівчаків втопився поліцмейстер.
А на другому фото видно, що рівчаків вже немає, натомість зробили акуратні тротуари.

Кольорова фотолистівка. Вулиця Олександрівська (після 1911 року).
«Точна дата невідома, але ця картка була випущена вже після 1911 року. З лівого боку вулиці ми бачимо телеграфні стовпи, а з правого – електричні. А, як відомо, електростанцію і електромережу у місті побудували саме у 1911 році» – розповів Дмитро Казанцев.
Також він зазначив, що оскільки кольорової фотографії і друку тоді ще не було, листівки розфарбовували вручну.
 
Листівка з ескізом костелу святої Анни (1905-7роки) і фотолистівка з зображенням самого костелу (1920 рік).
Сергій Єсюнін розповів, що окрім документальних, робили ще й рекламні листівки. Наприклад, листівку з ескізом костелу святої Анни польське товариство надрукувало щоб зібрати кошти на будівництво нового храму. А на листівці 1920 року видно й саму будівлю. На фото можна навіть розгледіти останнього міського голову дорадянських часів – Миколу Сікора.
 
Після 1920-х років випуск видових листівок припинився, бо було не до того.
Через колективізацію, Голодомор і війну, друк листівок з видом Проскурова (Хмельницького) відновили аж у 50-х роках. Та дослідники кажуть, що це вже зовсім інша історія…

Окрім фотографій Проскурова початку 20 століття, на зворотньому боці листівок є паспарту проскурівських фотоательє, які діяли на той час у місті.
До революції такі фотолистівки коштували від 50 копійок до 3 рублів сріблом. На той час це були великі гроші. Зараз їх ціна може сягати до 100 доларів за одну, але відтворені у проекті «Проскурів на старих листівках», вони коштують усього 20 гривень.

Підписатися на канал "Є" в Youtube

И исследователи говорят, что это уже совсем другая история...

Кроме фотографий Проскурова начале 20 века, на обратной стороне открыток есть паспарту проскуровского фотоателье, которые действовали на то время в городе.
До революции такие фотолистівки стоили от 50 копеек до 3 рублей срібломНа то время это были большие грошіЗараз их цена может доходить до 100 долларов за одну, но воспроизведены в проекте «Проскуров на старых открытках», они стоят всего 20 гривен.

Подписаться на канал "Есть" в Youtube
..

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Строительство бассейнов под ключ
Строительство бассейнов под ключ – это услуга, которая подразумевает не только строительный процесс, но и тщательную подготовку, включая этап индивидуального проектирования. В настоящее время бассейн, находящийся на участке частного дома, коттеджа или дачи, не удивляет окружающих, ведь стоимость услуг по его проектированию и строительству является доступной для каждого среднестатистического потребителя. Именно поэтому – бассейн не является роскошью. он всего лишь делает дом более комфортным для существования. Где заказать строительство бассейна...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
29%
Нет, но хочу построить
57%
Нет
14%
Всего голосов: 7